Yeni Facebook virüsü ”Kanka Bu Senmisin” virüsü temizleme

Yeni Facebook virüsü ”Kanka Bu Senmisin” virüsü temizleme

En çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinden biri olan FACEBOOK kullanıcıları için bazen tehlikeli olabiliyor.Tabi bahsettiğimiz bu tehlike facebook sahiplerinden dolayı değil facebook ‘da virüs yaymaya çalışan kişiler yüzünden meydana gelmekte.Milyonlarca kişinin kullandığı facebook sitesi için her gün yeni bir virüs çıkartan bu kişilerin son tuzağı “kanka bu senmisin” şeklinde size bir arkadaşınızın isminden mesaj atmaları ile başlıyor ve siz mesajda ki bağlantıyı merak edip tıkladığınızda bilgisayarınıza virüs bulaşmakta.

Virüs bulaşan bir arkadaşınızın yada size bulaştıysa sizin haberiniz olmadan kişi listenizdeki insanlara “ Kanka bu senmisin” “Resimdeki senmisin” “Kanka resimlerini çektim” şeklinde mesaj atmakta ve mesaj ulaşan kişi bağlantıya tıkladığında onunda kişi listesinde bulunan insanlara bu mesaj tekrar yollanmakta ve böylece zincirlime olarak bu virüs yayılmakta.

kanka bu senmisin

kanka bu senmisin

Kanka bu senmisin virüsü nasıl temizlenir ?

1 – Yöntem

Öncelikle Denetim Masası / Program Ekle-Kaldır‘a girerek zararlı olabilecek programları kaldırın.Yeni yüklenen yada bilmediğiniz programlar olabilir.Şüphe ettiğiniz veya bilmediğiniz bir programı Google arayarak yararlı veya zararlı program olup olmadığını anlayabilirsiniz.

2 -Yöntem

Eğer virüs bulaştığından şüpheliysen ve kaldıramadığınızı düşünüyorsanız bilgisayarınızı virüs bulaşmadan önceki bir tarihe geri yüklemekte sizi bu virüsten kurtalarabilir. Bunun için yapmanız gereken bilgisayarınızdan System Restore yani Sistem Geri Yükleme yapmalısınız. Genel olarak sistem geri yükleme işe yarayan bir yöntemdir

Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır

Geri Yükleme‘yi başlatmadan önce tüm açık dosyaları kaydedin ve bütün programları kapatın.Sistem Geri Yükleme bilgisayarınızı yeniden başlatır.

  1. Başlat düğmesini tıklatarak Sistem Geri Yükleme‘yi açın. Arama kutusuna Sistem Geri Yükleme yazın, ardından arama sonuçları listesinde Sistem Geri Yükleme‘yi tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse parolayı yazın veya onay verin.
  2. Bir geri yükleme noktası seçmek ve bilgisayarınızı geri yüklemek için sihirbaz içerisindeki adımları takip edin.Daha fazla bilgi için “Sistem Geri Yükleme: sık sorulan sorular” kısmına bakınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*